Trendy rynkowe indeksów z punku widzenia linii trendu oraz układu i zasięgów korekt nie dają na razie powodów do niepokoju. Biorąc pod uwagę klasyczną metodą porównywania swingów korekcyjnych, tak aby otrzymać informację czy siła popytu jest utrzymana czy podaż zwiększa swoje zaangażowanie, można wykorzystać między innymi znaną metodę overbalance, położenie indeksu względem linii trendu bądź średnich rynkowych.
Na wykresach poniżej danych znajduje się wstęga pokazująca trend danego indeksu. Jest to prosty lecz skuteczny system oparty o trzy parametry według mojej koncepcji. Poniżej postu można go pobrać klikając w opcję ‘Lubie to’ – pojawi się wówczas link do plikiem ZIP. Ten mechaniczny system pokazuje sygnały wskazujące na możliwą zmianę kierunku na niektórych indeksach.
Na wykresach zaznaczyłem największe korekty w trendzie wzrostowym dla poszczególnych indeksów. Można zauważyć, ze nie doszło jeszcze do wydłużenia (lub inaczej – ostatnia fala korekty pozostaje nadal mniejsza od największej w ruchu w trendzie). Zatem wszystko odbywa się w ramach zasad dotychczas przestrzeganych przez siły rynkowe.
Inaczej, charakterystyka rynków na razie pozostaje niezmieniona. Na dodatek nie doszło do zejścia któregoś indeksu poniżej ostatniego ważnego dołka, co naruszałoby zasady trendowe wynikające z Teorii Dowa (o Teorii Dowa można poczytać w zakładce Jak inwestować). Najsłabszy jest Nadaq100, w skład którego wchodzą spółki technologiczne – Google, Facebook, Twitter, Amazon, itd.
Ciekawie już się robi, jeżeli do analizy indeksów dołoży się zasady Teorii Fal Elliotta. Oczekiwanie, że ruch wzrostowy jest zakończony jest duże, ale wymaga potwierdzenia poprzez wybicie ostatnich ważnych minimów swingów korekcyjnych. Wykresy tygodniowe pokazuję formacje zwrotne, które wymagają potwierdzenia.
Rozpoczyna się sezon wyników za 1Q. Moim zdaniem będzie on papierkiem lakmusowym na kolejne miesiące. Dlaczego? Ponieważ do tej pory każdy okres wyników był wspierany czasem dodrukowywania pieniędzy praktycznie na całym świecie co pchało rynki w górę utrzymując trendy wzrostowe na walorach i indeksach. Słaby czas gospodarczy sprawiał, że analitycy nie oczekiwali dobrych danych fundamentalnych i każdy wynik był ‘cennie’ wspierany przez ulubione przez serwisy (głównie w USA) stwierdzenie – ‘powyżej oczekiwań’. Czas na weryfikacje.
Simply Trend Tester – wskaźnik pokazujący trendy rynkowe
Import Simply Trend Tester do programu Metastock jest prosty i składa się zaledwie z kilku kroków:
– należy wybrać z Menu funkcje „Expert Advisor”,
– w oknie „Expert Advisor” nacisnąć przycisk „Organizer”,
– wybrać opcję „Import formula files”,
– wskazać miejsce gdzie zapisany jest katalog z plikiem .DTA oraz potwierdzić.
Aby dodać do wykresu wstęgę, należy wybrać z okna „Expert Advisor” nazwę pliku oraz potwierdzić poprzez “Attach”
Wskaźnik możesz pobrać na dwa sposoby:
– wybierz przycisk Lubię to poniżej tego wpisu lub,
– przejdź do strony, która zawiera Metastock Tools Pack; wyślę Ci na e-mail zestaw wskaźników, jaki ja używam w Metastock.
Kliknij Lubię to poniżej – zostanie pokazany link do testera trendu rynkowego – polub fanpage Giełdowy Wizjer oraz w miarę możliwości udostępnij ten post.
zobacz również:
Daniel Marcjanowicz aka Renton; inwestor na rynku akcji i forex, bloger w wolnych chwilach. Opisując rynki i instrumenty łączę narzędzia analizy technicznej w logiczną, spójną i prostą strategię inwestycyjną Dynamic Trading. Inwestowanie jest dla mnie środkiem, a nie celem. Kiedy tylko mogę ruszam za miasto - w góry, na rowerze w dolinki podkrakowskie.