Dzisiaj długoterminowe spojrzenie na wykresy związane z krajami EM czyli Emerging Markets. Kończy się Styczeń, który nie można zaliczyć do udanego skoro od początku Nowego Roku dominowała podaż. A to wszystko przez obawy o chińskiego smoka. Giełda zdominowana przez inwestorów indywidualnych nie może sobie poradzić z nadpodażą akcji, nawet w sytuacji kiedy zakazana jest sprzedaż pakietów w posiadaniu znaczących akcjonariuszy, a w rynek wpompowuje się miliardy dolarów w celu ratowania wycen.
Choć większość prognozuje dalszą zapaść chińskiej gospodarki, poniżej kilka wykresów związanych z EM. Są to wykresy długoterminowe w kompresji miesięcznej, aby pokazać trendy główne Warto czasami spojrzeć w szerszej perspektywie. Wykresy opatrzone krótkimi komentarzami (ostatnio mam mało weny do pracy na blogu, to chyba przez tę niby zimową aurę).
Trend wskaźnika DTOsc pokazuje, że potencjał spadkowy dla przedstawionych walorów jest już ograniczony. Co wskazuje na minimalny, obiektywny warunek szukania końca przeceny. Aby jednak potwierdzić tą charakterystykę, wymagany jest zwrot wskaźnika i wygenerowanie sygnału Bull Reversal czyli wyjście ponad strefę OB (tak jak to widać na wykresie miedzi lub zwrot z dywergencją dla MSCI EM). Więcej o strategii inwestowania w oparciu o Dynamic Trading – elementy planu inwestycyjnego.
Spoglądając na indeks MSCI EM, notowania dotarły do strefy prognozowanej dla końca fali 5 w C. Długi dolny cień na wsparciu tworzący formację Hammer daje szansę na czasowe zatrzymanie spadków i przejście w co najmniej ruch boczny. Kolejny miesięczny bar powinien potwierdzić dołek. Warto zauważyć, że dołek na wsparciu z możliwą dywergencją – jednak żeby on powstała potrzebnych kolejnych miesięcy potwierdzających dołek na falki 5 w C.
Indeks CRB w zakresie górnego przedziału dla ceny docelowej. Tu jednak moim zdaniem struktura jeszcze nie skończona i brakuje nowego dołka dla wykończenie ED (Ending Diagonal) dla końca falki 3 w C. Potem powinno dojść do ostrego poderwania indeksu surowców w ramach falki 4 (skoro falka 2 w C ma postać korekty płaskiej kreślonej w latach 2012-2014)
MIEDŹ na linii trendu wzrostowego z porównywalnym zasięgiem spadku poprzedniej fali przeceny z 2008 roku. Nie sądzę żeby COPPER mocno odbił od linii trendu i wykonał ruch w formacji V, będzie to raczej kroczenie nad linią trendu.
Ropa CRUDE dotarła do dołków z 2009 roku. Tu podobnie jak w przypadku CRB, struktura nie skończona. Jeżeli to będzie ED to jeszcze kilka swingów, nowe minima i będzie jasne czy dołek na ropie okaże się faktem. Niektórzy prognozują spadek nawet do 10 USD/ baryłka ale to chyba nierealne.