Ostatnie dni to spore rozbieżności w zachowaniu indeksów DAX i SP500, traktowanych jako indeksy bazowe. W USA widać powolne zmęczenie i chęć realizacji zysków (być może będzie to tylko korekta), natomiast DAX wybija nowe szczyty trwającej u zachodniego sąsiada hossy. Prosty, wytłumaczalny powód i takiego stanu rzeczy to trwające od kilku dni i zapowiadane od kilkunastu tygodni działania ECB, który uruchomił swoją drukarkę i skupuje obligacje (poprzez narodowe banki centralne) w ramach europejskiego programu QE.
Możemy się zachwycać siłą inwestorów w Europie bo nasza giełda od ponad roku trwa w marazmie i nie może się wyrwać z zakresu zmienności. Dobrze, że wciąż broniony jest poziom 50000 punktów na WIG, według mnie kluczowy z punktu widzenia średniego terminu (wspominałem o tym kilka razy).
Indeks DAX rośnie, jednak nie wszyscy są zadowoleni. Umacniający się dolar eliminuje z tego rynku największą grupę inwestorów na świecie. US Dollar Index osiągnął praktycznie poziom 100 punktów, jest najwyżej od 2002 roku.
Przeanalizuje zachowanie indeksu DAX liczonego w głównej walucie inwestycyjnej rynków finansowych, w której kwotowane są również praktycznie wszystkie dobra na giełdach towarowych – w dolarze amerykańskim.
Od dołka 2009 roku indeks DAX porusza się z korektami w trendzie wzrostowym. Podobne zachowanie przedstawia indeks Dollar DAX, liczony jako DAX pomnożony przez cross EURUSD (inwestor amerykański aby kupić europejskie akcje musi sprzedać Dolara). Na wykresie obliczenia dotyczą cen Close.
Korelacja od 2009 do 2014 roku jest dość dobrze widoczna. Zmienność indeksów jest na podobnym poziomie. W tym okresie doszło dwukrotnie do mocnego osłabienia Euro, na przełomie 2009-2010 oraz w okresie 2011-12. Można zauważyć większe korekty na indeksie Dollar DAX niż DAX. Obecna skala umocnienia Dolara jest największa od 2008 roku. EURUSD zmierza w stronę parytetu, gdzie jest poziom APP=100% spadku w czasie bessy 2008.
Kluczowe w kształtowaniu kursu EURUSD moim zdaniem są oczekiwania co do wysokości stóp procentowych, projekcje PKB i inflacji. W Europie niskie stopy procentowe pozostaną prawdopodobnie do końca europejskiego QE, a więc do połowy 2016 roku. Pierwsze szacowania co do wzrostu stóp w USA pokazują, że może to nastąpić w III kwartale tego roku. Gospodarka USA rozwija się szybciej niż Strefa Euro.
Warto zauważyć, że inwestorzy amerykańscy zwracają uwagę na poziomy Fibo na indeksie Dollar DAX. Zeszłoroczny szczyt został utworzony w zakresie Klastra Fibo, na który składają się projekcja APP=100% fali zwyżki 2009-2011 z dołka 2011. Zniesienie zewnętrzne ExtRet=1,616 bessy 2007-2009, zniesienie zewnętrzne fali spadkowej z 2011 roku. Ten układ jest do tej pory trzyfalowy, a spadek z jesieni poprzedniego roku zatrzymał się na szczycie 2011.
Na wykresie poniżej, w górnej części wykres liniowy indeksu DAX, poniżej wykres liniowy indeksu Dollar DAX.
DAX – Dollar DAX, wykres tygodniowy
Na wykresie dziennym również zachowane są proporcje Fibo oraz struktura falowa. Spadek Czerwiec – Październik na układ trzech fali i zatrzymał się na zniesieniu wewnętrznym Ret=0,382 zwyżki 2011-2014 oraz Ret=0,236 całej hossy 2009-2014. Wzrostowe odreagowanie to również układ trzech falek zatrzymanych w Klastrze Fibo: Ret=0,618 spadku Czerwiec – Październik 2014, APP=1 fali A z dołka falki B oraz ExtRet=1,27 falki B.
Trzyfalowy ruch Czerwiec – Październik może sugerować, że spadek korekcyjny jest skończony. Jednak takie stwierdzenie będzie poprawne kiedy indeks Dollar DAX wybije nowe maksima. Pierwszy pozytywny sygnał został już wskazany kiedy wartość tego indeksu przekroczyła szczyt falki B wspomnianego zeszłorocznego spadku (wybicie falki B jest pierwszym pozytywnym sygnałem – na tej podstawie buduje się strategie ze stopem poniżej dołka falki C).
Poniżej krótki przykład, który pokazuje obliczenia inwestora prowadzącego rachunek w dolarze amerykańskim. Rachunek ekonomiczny nie jest korzystny dla inwestycji rozpoczętych w 2014 roku.
połowie 2014 roku za 100EUR inwestor amerykański musiał wyłożyć z kieszeni 140USD. Dzięki tej operacji mógł kupić akcje z indeksu DAX, który miał wartość 10000 punktów. W tym czasie na konferencji ECB, Mario Draghi stwierdził, że wspólnotowa waluta jest za mocna, inwestorzy rozpoczęli dyskontowanie działań mających na celu osłabianie EUR. W ciągu 10 miesięcy cross EURUSD spadł z poziomu 1,4 do 1,06 obecnie. W tym czasie umacnianie Dolara negatywnie wpływało na wartość portfela inwestora amerykańskiego.
Tak więc inwestor, który zamienił Dolary na Euro, stracił do tej pory na inwestycji w Europie. W połowie zeszłego roku za 100EUR wydał 140USD, dzisiaj gdyby sprzedał 100EUR dostałby tylko 110USD. Za zakupione EUR kupił spółki z indeksu DAX liczonego w Dolarze o wartości 13500 punktów, obecnie wartość tego indeksu to 12500 punktów. Straty zostały częściowo zmniejszone poprzez aprecjację indeksu DAX.
Jeżeli proporcje dla korekty ABC zostaną zachowane, indeks Dollar DAX zejdzie poniżej październikowego dołka. Będzie to sygnał mówiący o słabości inwestorów amerykańskich, którzy nie biorą już udziału w tegorocznej hossie w Europie. Zatem ruch ten będzie można określić jako dystrybucja kończący sekwencję wzrostu niemieckiego indeksu, co jednoznacznie pokrywa się z projekcją zaproponowaną we wpisie o długoterminowej sytuacji DAX i MDAX.
zobacz również:
Daniel Marcjanowicz aka Renton; inwestor na rynku akcji i forex, bloger w wolnych chwilach. Opisując rynki i instrumenty łączę narzędzia analizy technicznej w logiczną, spójną i prostą strategię inwestycyjną Dynamic Trading. Inwestowanie jest dla mnie środkiem, a nie celem. Kiedy tylko mogę ruszam za miasto - w góry, na rowerze w dolinki podkrakowskie.