Tak jak wspomniałem we wpisie „Przewaga analizy technicznej do wykres” uzupełnieniem wykresów są narzędzia które pomagają w prawidłowej interpretacji. Oczywiście nie musisz ich sam liczyć ponieważ z pomocą przychodzą programy komputerowe, które to liczą za Ciebie. Są dostępne w Internecie.
Najłatwiejszym narzędziem są średnie, które pozwalają określić obecne położenie kursu akcji w stosunku do średniej jej wartości z danego okresu. Jeśli cena jest powyżej średniej to wiesz, że obecnie przewagę mają kupujący. Prawdopodobnie również kolejne ceny są położone coraz wyżej, a to pozwoli Ci określić że masz do czynienia z trendem wzrostowym. Jest to jedna z podstawowych zasad analizy technicznej – ceny poruszają się w trendach.
Trend wzrostowy jest wtedy kiedy kolejne szczyty i dołki są coraz wyżej. Trend spadkowy kiedy kolejne dołki i szczyty są coraz niżej. Jeżeli ceny poruszają się bez wyraźnej tendencji wzrostowej czy spadkowej to wiesz, że na rynku panuje trend boczny.
Narzędzia Analizy Technicznej pozwalają określić bieżące położenie danego instrumentu w trendzie oraz dokonać predykcji, gdzie jest najbardziej optymalny poziom dołączenia się do tego trendu.
Czasami podczas wzrostów na wykresie ceny nie mogą przejść danego poziomu. W tym momencie sprzedający uznali, że to dobre miejsce na pozbycie się akcji. Dzieje się tak bo kurs akcji urósł już dużo, w przeszłości również na tym poziomie cenowym inwestorzy sprzedawali walory, wynika to z zastosowania poziomów wynikających z liczb Fibonacciego. Od tego momentu ceny się cofają i dopóki nie przebiją tego poziomu, będziemy to miejsce nazywać oporem.
Podobnie jest w przypadku kiedy ceny już nie spadają. W takim przypadku mamy do czynienia ze zwiększoną przewagą kupujących, którzy uznali że już można kupować bo cena jest atrakcyjna. Takie miejsce na wykresie nazywane jest poziomem wsparcia.
Dodatkowo z pomocą przychodzą wykresy świecowe, które pozwalają określić emocje inwestorów podczas danej sesji. Zmiana skali prezentowania wykresów pokaże jakie były ruchy cenowe podczas tygodnia. Analiza techniczna nie ogranicza wręcz przeciwnie pozwala na zbadanie wykresu używając szerokiego spektrum. Więcej o wykresach świecowych w kolejnym wpisie.
Jeżeli zaznajomisz się już z podstawowymi narzędziami, będzie to czas aby sięgnąć po fundament analizy technicznej i poznać Teorię Fal. Pokaże Ci ona, że ceny akcji poruszają się zgodnie z pewnymi założeniami i pozwalają określić gdzie dany ruch wzrostowy bądź spadkowy może się zatrzymać.
Systematyka jest potrzebna. Przechodząc drogę od rzeczy najprostszych do trudniejszych dostrzeżesz zalety analizy technicznej. Pozwoli ona na świadome podejmowanie decyzji i ugruntowanie Twojej pozycji na rynku kapitałowym.
zobacz również:
Daniel Marcjanowicz aka Renton; inwestor na rynku akcji i forex, bloger w wolnych chwilach. Opisując rynki i instrumenty łączę narzędzia analizy technicznej w logiczną, spójną i prostą strategię inwestycyjną Dynamic Trading. Inwestowanie jest dla mnie środkiem, a nie celem. Kiedy tylko mogę ruszam za miasto - w góry, na rowerze w dolinki podkrakowskie.