Korekta płaska czy Double Top – to pytanie należy zadać w obliczu obecnej sytuacji na parkietach. MW40 znalazł się poniżej linii trendu wzrostowego jednak nie pokonał dołem ważnego wsparcia w postaci lokalnego szczytu z wakacji zeszłego roku. MDAX naruszył linię trendu wzrostowego lecz szybko wrócił ponad wsparcia ostatnich dołków z Listopada i Grudnia 2013 roku oraz minimum z Lutego. Ostatnia zwyżka wskazuje, że to korekta płaska choć o potwierdzeniu nie można na razie mówić, takie pojawi się dopiero po wyjściu na nowy szczyt.
Indeksy dynamicznie odbiły od poziomów wsparć, zatem korekta płaska pozostaje wciąż w grze. Należy jednak postawić proste ale bardzo ważne wnioski. Ostatnie dołki to wsparcia, których pokonanie w dół oznaczać będzie prawdopodobnie zakończenie trendu wzrostowego, a korekta płaska zamieni się w double top.
Będzie to zgodne z Teorią Dowa – zostanie zaburzony układ coraz wyższych szczytów i dołków (proszę zwrócić uwagę na rysunek na dole strony). Należy zaznaczyć, że w ostatnim czasie siła relatywna polskich indeksów małych i średnich spadła w stosunku do Blue Chipów, a w przypadku SWIG80 widać to zdecydowanie lepiej. SWIG80 spadł poniżej ostatniego dołka oraz wydłużył falę spadkową w stosunku do poprzedzającej ją struktury o 127.2% i broni się obecnie na szczycie z 2011 roku, co pewnie było powodem zatrzymania przeceny.
Warto obserwować te indeksy i wyciągać wnioski. Poziom wsparcia powinien być kluczowy odnośnie pytania: korekta płaska czy double top. Jeżeli indeksy spadną poniżej będzie to sygnał, że należy skracać pozycję akcyjne do minimum. Oczywiście jeżeli wcześniej nie zadziałają zlecenia stoploss..
Odsyłam do ostatniego wpisu o indeksach SP500, DAX oraz MSCI. Tu również pokazały się układy szczytowe. I ponownie można zauważyć dysproporcje między indeksami. SP500 jest zdecydowanie silniejszy od DAX. Indeks niemiecki ponowił lokalne dołki, a w USA zanotowano historyczne poziomy. Warto to mieć na uwadze z prostego powodu. Duży kapitał wcześniej wychodzi z mniej płynnych parkietów.