Wskaźnik DT Osc jest moim podstawowym narzędziem określania strategii Dual Time Frame Momentum. W skrócie można opisać, że inwestuje zgodnie z kierunkiem wskaźnika w interwale tygodniowym. Oczywiście muszą być spełnione dodatkowe warunki – takie które składają się na kompletny plan inwestycyjny oparty o Dynamic Trading.
Na początku używałem DT Osc w programie DT6, ponieważ tylko tam był dostępny. Chcialem go również posiadać w programie Metastock. Rozpoczęło się poszukiwanie. Przeczytałem na wielu forach, że inwestorzy również szukają tego narzędzia do innych programów takich jak Metastock, Amibroker czy Metatrader. Na polskich stronach jednak nie mogłem znaleźć odpowiednika oryginału. Dopiero po wielu próbach przeszukując światowe zasoby internetu odnalazłem przypominający w budowie wskaźnik. Po własnych modyfikacjach udało się. Ten prezentowany na moich wykresach dokładnie odzwierciedla wskazania z DT6.
Wskaźnik DT Osc stanowi połączenie wskaźników RSI oraz Stochastic. W oknie właściwości wskaźnika pokazane są cztery cyfry. Pierwsza cyfra oznacza okres obserwacji danych źródłowych dla RSI, druga to obliczanie STS dla RSI, dwie pozostałe cyfry odnoszą się do okresów, w których dane źródłowe zostały wygładzone – średnie kroczące (to te linie pokazane są na wykresie: linia szybka i sygnalna). O wskaźniku Stochastic i jego budowanie można przeczytać we wpisie: Wykorzystanie wskaźników typu Momentum.
Import do programu Metastock jest prosty i składa się zaledwie z kilku kroków:
– należy wybrać z Menu funkcje „Indicator Builder”,
– w „Indicator Builder” nacisnąć przycisk „Organizer”,
– wybrać opcję „Import formula files”,
– wskazać miejsce gdzie zapisany jest katalog z plikiem .DTA oraz potwierdzić,
Od tego momentu w programie Metastock dostępny jest już wskaźnik DT Osc (DT Momentum). Wystarczy go jedynie sparametryzować dodając we właściwościach odpowiednie kolory dla dwóch linii oraz strefy wykupienia i wyprzedania. Standardowe parametry dla wskaźnika DT Osc to 8,5,3,3 lub 13,8,5,5. Dla ułatwienia dodaje layout do zaimportowania do Metastock’a. Layout należy skopiować do katalogu Equis/Metastock/Charts.
Które parametry wybrać tak aby pokazywały jak najlepsze połączenie z wykresem ceny? Dłuższy okres będzie mniej wrażliwy na zmianę ceny niż krótszy okres. Wpływ ostatniej zmiany ceny na wskaźnik DT Osc obliczony w dłuższym okresie obserwacji zajmie więcej czasu. Zaletą dłuższego okresu obserwacji jest to, że pokaże on mniej fałszywych punktów zwrotnych, które uwidoczni krótkoterminowy wskaźnik DT Osc. Wadą dłuższego okresu obserwacji jest potencjalne opóźnienie pomiędzy zmianą ceny i zmianą kierunku wskaźnika. Punkt zwrotny ceny może nastąpić o kilka słupków przed wystąpieniem punktu zwrotnego wskaźnika.
Należy pamiętać, że wskaźnik DT Osc (jak i inne wskaźniki oparte o cenę) prezentuje trend zmiany ceny, a nie trend ceny. Trend DT Osc może być spadkowy przy wzroście ceny instrumentu – dzieje się tak ponieważ zmniejszyła się dynamika ruchu ceny w okresie prezentowanym przez wskaźnik.
Wskaźnik możesz pobrać klikając w ten link – Metastock Tools Pack; wyślę Ci na e-mail zestaw wskaźników, jaki ja używam w Metastock.