jak zbudować plan gry i inwestować na rynkach kapitałowych

Fibonacci Trading – Carolyn Boroden

Fibonacci Trading to książka dla osób, które chcą zastosować w inwestowaniu strategie na małych interwałach czasowych.

fibonacci trading - How to Master the Time and Price AdvantageZnakomitym przykładem popularności metodologii Roberta Minera jest książka Carolyn Boroden, znanej traderki ukrywającej się pod pseudonimem Fibonacci Queen. Po wielu latach współpracy z mentorem, dostosowała ona swój trading plan do własnej koncepcji implikując w nim elementy metody znanej z “Dynamic Trading” . W swojej pracy zwraca się w kierunku liczb Fibonacciego jako podstawowego elementu kompletnej strategii inwestycyjnej.

Jeśli szukasz metodologii, która identyfikuje strategie wejścia w pozycje, jasno określa ryzyko, a także określa kluczowe targety cenowe dla tych transakcji, warto rozważyć użycie współczynników Fibonacciego do analizy ceny i czasu. Fibonacci Quenen w swoich codziennych analizach w celu poszukiwania setupów do zajęcia pozycji, skupia się na trzech różnych zależnościach cen, używając do tego współczynników Fibonacciego.

Są to dobrze znane Retracements, Extensions oraz Price Projections. Sposób w jaki stosować te poziomy, został omówiony we wpisie Ceny Docelowe dla impulsu i korekty. Dzięki zależnościom, jakie można znaleźć na wykresach, Fibo Queen identyfikuje trzy podstawowe układy: Fibonacci price cluster, Symmetry set-up oraz Two-step pattern set-up.

Fibonacci price cluster

Jest to wąski zakres wsparcia lub oporu na wykresie, gdzie spotykają się co najmniej trzy relacje cenowe: Retracement, Extension oraz APP. Poziomy te są podstawą do szukania warunków do zawarcia transakcji (trigger).

Symmetry set-ups

Jest to mierzenia projekcji APP ruchów fal (swingów) w tym samym kierunku, gdzie podstawowym współczynnikiem jest 100%. Doskonałym przykładem w tym przypadku jest ruch korekcyjny w trendach, gdy kolejne korekty są takie same w zakresie ceny – ruch mierzony. Ten poziom wsparcia (oporu) z dużym prawdopodobieństwem będzie kończył ruch korekcyjny, po czym cena wróci do głównego kierunku. Jeżeli inne relacje cenowe również spotkają się w miejscu Symmetry, będzie to dodatkowy element, który wzmocni szansę na zwrot ceny.

Two-Step Pattern Set-ups

Jest to połączenie Fibonacci Price Cluster oraz układu korekty prostej (Zygzak).

Znalezienie na wykresie jednego z trzech układów nie jest podstawą do otwarcia pozycji, lecz stanowi wzorcowy warunek. W dalszej kolejności należy szukać potwierdzenia wsparcia (oporu), który stanowi aktywację strategii (trigger) – wielkość pozycji oraz ustalenie poziomu obrony winna być realizowana zgodnie z przyjętą polityką zarządzania pozycją.

Przedmowę napisał znany trader i mentor, Robert Miner

Poniżej kilka ważnych zdań, określających potencjał tej książki. Czyta się ją bardzo płynnie, bo język jakim jest napisana, nie powinien być problemem dla osoby, która posługuje się angielskim w średnim stopniu.

“Większość traderów zna niektóre elementy zawarte w tej książce , jednak wiedza ogranicza się tylko do aspektu zniesień Fibonacciego – Retracement. Stosują je w swoich analizach szukając poziomów wsparcia-oporu, miejsc gdzie można nastąpić zmiana kierunku ruchu. Jednak Retracement to dopiero początek i minimum wiedzy z zakresu Fibonacci Trading, jaki jest wykorzystywany w budowaniu strategii inwestycyjnych.

[…]

Istnieją inne geometryczne i harmoniczne wskaźniki, które są równie ważne i o nich można dowiedzieć się w tej książce. Traderzy nie wiedzą jak korzystać z tych wskaźników w celu poszukiwania poziomów dla wyznaczenia punktów czasowych chociaż robi się to dokładnie tak samo jak dla poziomów cenowych. Kiedy właczy się cenowe i czasowe poziomy Fibonacciego w plan inwestycyjny, pojawią się wysokie szanse na zidentyfikowanie warunków do zawarcia transakcji. Osobą, która pomoże odnaleźć związki między ceną, a czasem z wykorzystaniem wskaźników Fibo, jest właśnie Carolyn aka Fibonacci Queen.”