Dual Look Back Momentum to kolejny wskaźnik, który został zaadaptowany przeze mnie do popularnej aplikacji do analizy technicznej. Opiera się on na znanym już i możliwym do ściągnięcia z mojego bloga wskaźniku DTOsc. Po raz pierwszy Dual Look Back Momentum pojawił się w najnowszej odsłonie programu Dynamic Trader 7.
Dual Look Back Momentum to połączenie dwóch wskaźników DTOsc o różnym okresie badawczym ale tym samym interwale czasowym. Dłuższy okres badawczy jest potrzebny do znalezienia okresów wykupienia i wyprzedania rynku. Krótszy okres badawczy służy do znalezienia miejsc na wykresie kiedy dochodzi do wygenerowania sygnałów zmiany kierunku momentum stanowiących podstawę do otwarcia pozycji.
Graficzna prezentacja wskaźnika Dual Look Back Momentum polega na przedstawieniu na wykresie trzech linii. Jedna linia (wskaźnik DTOsc o dłuższym okresie badawczym) służy tylko do określenia miejsc kiedy znajduje się ona w strefach wykupienia i wyprzedania rynku. Dwie kolejne linie (wskaźnik DTOsc o krótszym okresie badawczym) wykorzystywane są do szukania sygnału zwrotu wskaźnika (Bull Reversal, Bear Reversal).
Działanie wskaźnika DTOsc została już wielokrotnie opisana, jak również strategia Dual Time Frame Momentum (połączenie wskaźnika DTOsc w dwóch interwałach czasowych). Dual Look Back Momentum to wskaźnik, który powinien służyć do potwierdzeń wskazań strategii inwestowania Dynamic Trading lub może też stanowić samodzielny system oparty o jeden interwał czasowy wraz z innymi elementami strategii (np. układy impulsów i korekt, zniesienia Fibo).
Aby ułatwić graficzną prezentację, na wykresie wskaźnik oparty o dłuższy okres badawczy jest prezentowany w postaci wstęgi pod wskaźnikiem. Kolor zielony określa położenie w strefie wyprzedania, kolor czerwony pokazuje wartości w strefie wykupienia. Wskaźnik o krótszym okresie badawczym to typowe dnie linie szybka i sygnalna.
Standardowy okres dla wskaźnika DLB Momentum to 13 i 8 słupków wstecz (w zależności od przyjetego interwału czasowego). Przy czym parametry można dowolnie modyfikować pamiętając o zasadach dla tego wskaźnika. Parametry oparte są o ciąg liczb Fibonacciego: [8,5,3,3], [13,8,5,3], [21,13,8,5], [34,21,13,8].
Należy pamiętać, że wskaźnik Dual Look Back Momentum oparty o niższe okresy badawcze będzie generował częściej sygnały, które czasami mogą być mylne. Dlatego do potwierdzeń powinny być wykorzystywane dodatkowe elementy strategii inwestycyjnej.
Pozycja długa może być otwarta kiedy wskaźnik z dłuższym okresem badawczym znajduje się w strefie wyprzedania, a wskaźnik z krótszym okresem badawczym pokazuje zwrot w górę (Bull Reversal).
Pozycja krótka może być otwarta kiedy wskaźnik z dłuższym okresem badawczym znajduje się w strefie wykupienia, a wskaźnik z krótszym okresem badawczym pokazuje zwrot w dół (Bear Reversal).
Poniżej udostępniam to narzędzie. W Metastock nazwy plików to: DLB Momentum oraz DLB Momentum [13] dla wskaźników (Indicator), Dual Look Back Momentum dla Expert Advisor oraz Dual Look Back Momentum dla Template.
Import wstęgi DLB Momentum do programu Metastock jest prosty i składa się zaledwie z kilku kroków:
– rozpakować plik DLB Momentum.zip
– należy wybrać z Menu funkcje „Expert Advisor”,
– w oknie „Expert Advisor” nacisnąć przycisk „Organizer”,
– wybrać opcję „Import formula files”,
– wskazać miejsce gdzie zapisany jest katalog z plikiem .DTA oraz potwierdzić.
Aby dodać do wykresu wstęgę Dual Look Back Momentum, należy wybrać z okna „Expert Advisor” nazwę pliku oraz potwierdzić poprzez „Attach”. Aby dodać do wykresu wskaźnik DLB Momentum lub DLB Momentum [13] naleźy wybrać z menu Insert > Indicators i wskazać pliki.
Template Dual Look Back Momentum należy skopiować do głównego katalogu Equis/Metastock/Charts.
Wskaźnik możesz pobrać na dwa sposoby:
– wybierz przycisk Lubię to poniżej tego wpisu lub,
– przejdź do strony, która zawiera Metastock Tools Pack; wyślę Ci na e-mail zestaw wskaźników, jaki ja używam w Metastock.
Kliknij Lubię to poniżej – zostanie pokazany link do wstęgi DLB Momentum – polub fanpage Giełdowy Wizjer oraz w miarę możliwości udostępnij ten post.
zobacz również:
Daniel Marcjanowicz aka Renton; inwestor na rynku akcji i forex, bloger w wolnych chwilach. Opisując rynki i instrumenty łączę narzędzia analizy technicznej w logiczną, spójną i prostą strategię inwestycyjną Dynamic Trading. Inwestowanie jest dla mnie środkiem, a nie celem. Kiedy tylko mogę ruszam za miasto - w góry, na rowerze w dolinki podkrakowskie.